آشنایی با گربه نژاد اسفینکس

sphynx_cat_color_study_by_trutze-d36w1ai (1)

گربه های نژاد اسفینکس(گربه های بی مو)

گربه های نژاد اسفینکس در دهه 1960 در کانادا پرورش یافتند. اولین گربه اسفینکس در اثر یک جهش ژنی بوجود آمد و پرورش دهندگان که از آن خوش شان آمده بود، شروع به تکثیر گربه اسفینکس کردند. تا جایی که امروز گربه های اسفینکس یکی از نژادهای شناخته شده و نسبتا پر طرفدار هستند. بدن گربه اسفینکس مو ندارد. البته نه کاملا. آنها هیچ موی ضخیم و بلندی ندارند. به جای آن سطح پوشتشان از کرک های بسیار نازک پوشیده شده که در بعضی جاهای بدن کمتر و در بعضی جاها بیشتر است. در بعضی از این گربه اسفینکس ممکن است سبیل وجود داشته باشد که کامل یا کوتاه هست و در بعضی ممکن است وجود نداشته باشد. پوست این گربه ها رنگی هست دقیقا رنگ مویی که قرار بود داشته باشند. صورتی، قهوهای یا لکه دار، معمولترین رنگ این گربه اسفینکس هاست و الگوی رنگی رایج لکه دار، راه راه یا نقطه دار است. به خاطر اینکه بدن گربه اسفینکس هیچ مویی ندارد، این گربه ها تمام حرارت بدن خود را به راحتی از دست می دهند. به همین دلیل گربه اسفینکس عاشق جاهای گرم و نوازش شدن هستند.

images (1)

رفتار گربه های اسفینکس

گربه اسفینکس گربه های برون گرا به حساب می آیند. آنها انرژی بالایی دارند، باهوش و کنجکاو هستند و محبت بالایی به صاحبان خود دارند. آنها از همه نژادهای گربه، بیشتر رفتاری شبیه به سگ دارند و برای استقبال صاحبانشان تا دم در خانه می آیند و با غریبه ها رفتاری صمیمی دارند. این گربه اسفینکس بسیار وفادار هستند و از نوازش شدن استقبال می کنند.

Sphynx Kittens 28.02.2008 007 a

مشخصه های ظاهری گربه های اسفینکس 

گربه اسفینکس سر مثلثی شکلی دارند. استخوان گونه شان برجسته و چشم هایشان درشت هست. گوش های گربه اسفینکس بسیار بزرگ است و هیچ مویی داخلشان نیست. البته ممکن است کمی کرک نرم در پایین گوش ها پیدا شود. گربه اسفینکس عضلات قدرتمند، گردن کشیده و طول بدن متوسطی دارند. سینه آنها فراغ و شکمشان گرد هست. پد کف پاهای آنها ضخیم تر از پد کف پای گربه های دیگر هست. دم گربه اسفینکس شلاق مانند است. ضخامت دم از بدن تا نوک به تدریج کم می شود. گاهی نوک دمشان مثل دم شیر کمی موی بلند در انتها دارد. بدن گربه اسفینکس کاملا عضلانی است.

Sphynx cat, 1 year old, in front of white background

Sphynx cat, 1 year old, in front of white background

مراقبت از پوست گربه های اسفینکس

فکر نکنید اگر گربه اسفینکس مو ندارند و لازم نیست آنها را مرتب شانه کنید و مراقبت از آنها آسان است. چربی طبیعی پوست گربه ها معمولا توسط موهایشان جذب می شود اما در این گربه ها این چربی روی پوست می ماند. در نتیجه لازم است گربه های اسفینکس را به طور منظم حمام کنید. معمولا حمام هفتگی برای آنها توصیه می شود و حمام نباید بیش از دو هفته یکبار طول بکشد. علاوه بر این باید مراقب باشید تا گربه های اسفینکس در معرض مستقیم آفتاب قرار نگیرد. این کار خطر آفتاب سوختگی را به دنبال داشته ودر دراز مدت ممکن است که خطر سرطان پوست را به همراه داشته باشد. در واقع گربه های نژاد اسفینکس همیشه باید در خانه نگهداری شوند. بدن آنها حرارتش را زود از دست می دهد. مخصوصا وقتی هوا سرد است. بنابراین مخصوصا به صاحبانی که در مناطق سردسیر زندگی می کنند توصیه می شود که در فصل زمستان برای گربه های اسفینکس خود لباس تهیه کنند تا به آنها کمک شود که حرارت بدن خود را حفظ کنند.

maxresdefault

مراقبت های از گوش در گربه های نژاد اسفینکس

گوش های این گربه های اسفینکس از بقیه گربه ها حساس تر است. چون درون گوش آنها مویی وجود ندارد تا جلوی ورود آلودگی را بگیرد. بنابراین شما باید گوش این گربه های اسفینکس رو مرتب تمیز کنید تا چربی پوست و موم در آن جمع نشود. البته دقت کنید که فقط بخش هایی از گوش که دیده می شود را تمیز کنید.

منبع: مجله پت-سال سوم-شماره هفدهم صفحات 48-46

sweater-sphynx-cat.jpg.653x0_q80_crop-smart

 

4 Comments

 1. عالی بود. ممنون

 2. عالی بود.

 3. سلام
  من ازین گربه ها می خوام
  کسی میشناسه کسیو که داشته باشه؟
  بهم ایمیل بزنید لطفا، خیلی ممنون میشم
  کیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *