دلایل ریزش مو و نحوه پیشگیری و کنترل آن در گربه ها

images (7)

ریزش موها در گربه ها تا حدودی روند طبیعی بوده در طی آن موهای قبلی ریخته و بتدریج موهای جدید جایگزین موهای قدیمی می گردد. در صورتی که ریزش مو بیش از حد طبیعی باشد و یا همراه با خارش و کچلی موضعی در پوست باشد، غیر طبیعی محسوب می شود و باید علت یابی گردد. علل ریزش موی بیش از حد و غیر طبیعی در گربه ها به صورت زیر خلاصه می گردد:

 • نکته مهم: ریزش مو و کچلی موضعی به هیچ عنوان طیبعی نیست و حتما گربه باید برای معاینه دقیق و حضوری به دامپزشک ارجاع داده شود.
 • رژیم غذایی نامناسب در گربه ها: رژیم های غذایی دارای کمبود مواد معدنی و ویتامین ها و همچنین اضافه کردن ادویه جات به غذاهای خانگی می تواند باعث ریزش مو گردد. همچنین تغذیه گربه ها با غذاهای تجاری که کیفیت پایینی دارند بخصوص برای گربه های مو بلند از جمله پرشین کت ها در ریزش موی گربه ها دخیل می باشد. لذا توصیه می گردد که از غذاهای تجاری مناسب و با کیفیت برای تغذیه گربه ها بخصوص گربه های مو بلند استفاده گردد.

نکته مهم اینکه استفاده از قرص های مخمر آبجو(دارای ویتامین های گروه B) می تواند در کنترل ریزش مو موثر واقع شود ولی توصیه می شود که با نظر دامپزشک تجویز شود.

 • شستشوی بیش از حد گربه ها: شستشوی بیش از حد گربه ها باعث از بین رفتن چربی های روی پوست می گردد. این چربی ها به عنوان یکی از عوامل ایجاد کننده سد دفاعی فیزیکی و شیمیایی در برابر عوامل بیماری زای پوست بوده که با از بین رفتن آن پوست دچار بیماری شده و ممکن است که باعث ایجاد ریزش مو گردد. لذا از شستن بیش از حد گربه ها پرهیز گردد و توصیه می شود که فواصل شستشو در گربه های مو بلند یک بار در ماه باشد. در گربه های مو کوتاه این فواصل می تواند حتی بیش از این هم باشد.   شامپوهای بی کیفیت هم ممکن است در ریزش مو موثر باشد.
 • عدم رعایت بهداشت: عدم رسیدگی منظم به پوشش خارجی گربه ها بخصوص گربه های مو بلند از جمله برس کشیدن و استحمام منظم طبق فواصل توصیه شده باعث نمدی شدن و گره بستن موها و در نتیجه به دلیل عدم تهویه مناسب پوست گربه دچار بیماری و التهاب شده و ریزش موها تشدید می گردد.

لذا توصیه می گردد که در نژادهای مو بلند مثل پرشین کت ها روزانه و در نژادهای مو کوتاه مانند اسکاتیش فولد، بریتیش شورت هیر و اگزوتیک شورت هیر هفته ای یک بار موها به صورت منظم برس کشیده شود. بهتر است که پرشین کت ها از همان اوایل به برس کشیدن عادت داده شوند. در گربه های پرشین در برخی از نواحی از جمله زیر گردن، زیر بغل و کشاله ران گره بستن و نمدی شدن موها بیشتر از سایر نقاط بدن رخ داده و صاحب گربه باید در برس کشیدن این قسمت ها دقت کافی را داشته باشد و حتی لازم هست که در این مورد آموزش های لازم را از افراد باتجربه کسب نماید.

 • برس زدن روزانه دارای فواید زیر می باشد:

1-برس زدن روزانه باعث تحریک پوست و افزایش جریان خون در آن شده و می تواند در سلامت پوشش خارجی و جلوگیری از ریزش مو کمک کننده باشد.

2-برس زدن روزانه باعث برداشته شدن موهای مرده پوشش خارجی شده در نتیجه این موها در طول روز در محیط اطراف محل زندگی حیوان پخش نمی گردد.

3-در صورتی که گربه دچار انگل های خارجی و یا هرگونه زخم در پوست باشد، برس زدن باعث آگاه شدن صاحب حیوان شده و پیگیری درمان بیماری گربه به موقع صورت می گیرد.

4-برس زدن از نمدی شدن و گره بستن موها جلوگیری می کند. نمدی شدن موها باعث عدم تهویه مناسب پوست شده و افزایش رطوبت و رشد عوامل بیماری زا در پوست را به دنبال خواهد داشت. همچنین در صورت گره خوردن و نمدی شده، کل موهای حیوان باید تراشیده شود.

5-در واقع تیمار پوشش خارجی یک نوع توجه به گربه بوده و باعث ایجاد ارتباط عاطفی بین حیوان و صاحب آن می گردد.

*توصیه می شود که برس زدن و شستشوی گربه ها بخصوص گربه های پرشین از سنین پایین تر شروع شود تا گربه ها به این کار عادت کنند.

 • انگل های خارجی از جمله جرب های نوتوادرس و جرب دمودکس و همچنین کک ها و شپش ها. توجه داشته باشید که بزاق کک ها خاصیت آنتی ژنیکی داشته و باعث ایجاد آلرژی پوستی و خارش شدید شده و به دنبال آن ریزش مو رخ می دهد. توصیه می شود که درمان های ضد انگلی خارجی را جدی بگیرید و برای پیشگیری از انگل های خارجی در فواصل منظم گربه خود را پیش دامپزشک ببرید. امروزه گردنبند و محلول های تجاری موثری به صورت قطره پشت گردن در دسترس می باشد که به راحتی می تواند از آلودگی حیوان شما به انگل های خارجی پیشگیری کند.

 

aid5086118-728px-Deal-with-Hair-Loss-in-Cats-Step-13

aid5086118-728px-Deal-with-Hair-Loss-in-Cats-Step-3

 • بیماری های قارچی پوست: درماتوفیت ها(قارچ های سطح پوست) یکی از علل مهم ریزش مو در گربه ها هستند. قارچ های پوستی بر خلاف تصور عمومی بیماری وحشتناک و غیر قابل درمان نیست و با استفاده از درمانهای موضعی و خوراکی به راحتی از بین می رود و تنها مشکلی بالا بودن زمان طول دوره درمان هست که تقریبا بین 45 تا 60 روز می باشد.
 • استرس و ترس: یک از عوامل مهم ریزش مو ایجاد استرس و ترس در گربه ها می باشد. عواملی مانند جدایی از صاحب یا عوض شدن صاحب حیوان، تغییر در محیط زندگی، تنهایی، عدم توجه به حیوان و یا ورود حیوان دیگر باعث ایجاد استرس و ترس در حیوان شده و ریزش مو را به دنبال خواهد داشت.

aid5086118-728px-Deal-with-Hair-Loss-in-Cats-Step-1

 • بیماری های سیستمیک و پوستی : یکسری از بیماری ها هم باعث ایجاد ریزش مو در گربه ها می گردد که برای تشخیص و درمان حتما باید گربه به دامپزشک مراجعه شود. این بیماری ها عبارتند از:التهاب پوستی ناشی از آلرژی استنشاقی، التهاب پوستی ناشی از حساسیت تماسی، عفونت های باکتریای پوست، شیمی درمانی، کم مویی مادر زادی، بیماری های غدد از جمله کوشینگ و پرکاری غده تیروئید، واکنش به دارو در محل تزریق، کاهش تراکم موها بین گوش و چشم که در برخی از گربه ها وجود دارد و طبیعی می باشد، آلرژی غذایی، مالاسزیا(یک نوع مخمر بیماری زا)، التهاب پوستی سایکوژنیک یا روانی، التهاب پوست سولار(قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب) و افزایش ترشح بیش از حد غدد دمی

cat-hair-loss-excessively-grooming-cat

نوشته دکتر حسین زارع/متخصص بیماری های داخلی حیوانات کوچک از دانشگاه تهران

 

 

 

4 Comments

 1. من ی گربه تازه گرفتم دوسالشه از موقعی که صاحب قبلیش و ترک کرده موهاش نازک شدن و همینطور میریزن خیلی زیاد و کج خولق شده با التماس باید بهش غذا بدم
  شما برای من چه راهی را پیشنهاد میکنید ؟

  • سلام از داروهای افزایش دهنده اشتها مانن قرص ها مخمر استفاده کنید جون جلوی ریزش مو را می گیره

 2. احساس میکنم گربهی من سرما خورده چیکار کنم؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *