ناخن کشیدن (اسکرچینگ) در گربه ها:

    2013-07-17-14114851667ناخن کشیدن (اسکرچینگ) در گربه ها
  • ناخن کشیدن (اسکرچینگ) در گربه ها:

گربه ها عاشق پنجه زدن هستند. آنها در هنگام بازی، در هنگام کش و قوس دادن بدنشان، موقع تعیین قلمرو و حتی در مواقع ترساندن سایر گربه ها پنجه های خود را به سطوح می کشانند. از آنجاییکه چنگال های گربه ها نیاز به تیز شدن دوره ای دارند، گربه ها پنجه های خود را برروی سطوح مختلف می کشند تا سطح فرسوده را بردارند، پوسته خارجی ناخن را بسابند و ناخن تیز را در معرض قرار دهند.که البته تمام این پنجه کشیدن ها اگر در جای مناسب نباشد منجر به آسیب به مبلمان و سایر سطوح منزل خواهد شد.

images (4)

عادت پنجه زدن گربه

  • در رابطه با عادت پنجه زدن گربه ها چه کنید؟

بهترین روش برای برخورد با این عادت گربه ها این است که هیچ تلاشی برای متوقف کردن پنجه کشیدن او انجام ندهید و به جای آن به او بیاموزید که کجا و چه چیزی را پنجه بکشد. عالی ترین راهکار تهیه سطح مناسب جذاب و همچنین اسباب بازی هایی برای پنجه کشیدن گربه ها هستند؛ که در اشکال متنوع تحت عنوان اسکرچر وجود دارند. مراحل زیر را برای تشویق گربه تان به پنجه کشیدن در جایی که شما می خواهید دنبال کنید:

images (3)

– مدل های متنوعی از صفحه اسکرچر برای گربه تان از جنس ها و با الگوهای متفاوت تهیه کنید. بعد از اینکه مدل دلخواه گربه تان را پیدا کردید شکل های متنوعی از همان نوع را تهیه کنید و در نقاط مختلف خانه قرار دهید. به خاطر داشته باشید که تمام گربه ها سطوحی را می پسندند که در طول پنجه کشیدن جا به جا نشده و جمع نشود. آنها همچنین اسکرچرهای بزرگتر را بیشتر ترجیح می دهند.

– گربه تان را با استفاده از پودر و یا عصاره سنبل الطیب تشویق به استفاده از اسکرچر کنید. محصولات تجاری مشوق بازی گربه را نیز می توانید از پت شاپ ها تهیه کنید.

– اسکرچینگ نا به جا را با استفاده از برداشتن وسایل دلخواه گربه یا پوشاندن آنها کاهش دهید. اسکرچرهای مخصوص گربه تان را درست در محلی نزدیک وسایلی که قبلا عادت به اسکرچ داشت قرار دهید.

– ناخن های گربه تان را به طور مرتب کوتاه نگه دارید.

670px-Trim-Your-Cats-Nails-Step-8-Version-6

– می توانید از روکش های پلاستیکی مخصوص ناخن گربه استفاده کنید. این روکش ها با استفاده از چسپ مخصوص به ناخن گربه می چسبد و معمولا چهار تا شش هفته دوام می آورند.

– به عنوان آخرین راهکار اگر گربه تان را در حال اسکرچینگ نابه جا دیدید با دست زدن و تولید صدا او را منع کنید. یا با استفاده از پاشیدن آب او را دور کنید. این گزینه را به عنوان آخرین راه انجام دهید چون او را از کاری که انجام داده اید و حتی از خودتان خواهید ترساند.

در مورد اسکرچینگ چه کاری انجام ندهیم؟

– به هیچ وجه به زور او را روی اسکرچر نگه ندارید و او را وادار به پنجه کشیدن در محل دلخواهتان نکنید. این کار به شدت او را خواهد ترساند و او تصمیم خواهد گرفت که به طور کلی خود را از اسکرچر دور کند. (حتی ممکن است تصمیم بگیرد از شما هم دور شود.)

اسکرچر قدیمی مورد علاقه گربه تان را دور نیندازید. گربه ها وسایل پاره شده و درهم دریده را ترجیح می دهند زیرا پنجه هایشان به طور کامل در آن فرو خواهد رفت. همچنین اسکرچرهای استفاده شده برای گربه ها بو و شکل آشنا دارند که باعث می شود آنها را ترجیح بدهند.

images (5)

نوشته:دکتر سیما احسن/کلینیک دامپزشکی آدورینا-سنندج

ماهنامه نسخه حیوانات / سال هفتم / شماره ۳۶

One Comment

  1. سلام ممنون از توضیحاتتون بسیار عالی بود
    فقط میشه راجع به این روکش پلاستیکی بیشتر بگین و اینکه از کجا میشه تهیه کرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *