برنامه واکسیناسیون گربه ها

cat-vaccination

برنامه واکسیناسیون و نکات مهم آن در گربه ها

واکسیناسیون گربه ها یکی از موارد مهم نگهداری از گربه ها بوده که باید توسط صاحبان گربه های خانگی به موقع صورت گیرد.

  • نکته مهم اینکه در گربه های بیمار واکسیناسیون گربه ممنوع می باشد. همچنین در گربه های دچار استرس از جمله استرس حمل و نقل و تغییر محل زندگی گربه واکسیناسیون توصیه نمی گردد.

HEADERVaccination2014

 تمام گربه های نگهداری شده در محیط منزل باید بر علیه پن لوکوپنی گربه ها، هرپس ویروس تیپ 1 گربه ها، کلسی ویروس گربه ها و هاری واکسینه شوند.

به طور خلاصه، بیماری پن لکوپنی گربه یکی از بیماری های ویروسی خطرناک در گربه ها بوده که در بچه گربه ها بعد از افت ایمنیت مادری و عدم واکسیناسیون به موقع در صورت آلوده شده به این ویروس باعث ایجاد بی اشتهایی، تب، بی حالی و در ادامه استفراغ و اسهال شده و اگر درمان حمایتی صورت نگیرد باعث از دست دادن مایعات بدن و مرگ گربه می گردد.

هرپس ویروس و کلسی ویروس ها باعث ایجاد علایم چشمی و تنفسی می گردد.

واکسن سه گانه گربه ها شامل هرپس ویروس، کلسی ویروس و پن لکوپنی می باشد. اخیرا واکسن چهارگانه گربه ها در بازار ایران موجود هست که علاوه بر موارد فوق کلامیدیوفیلا فلیس هم اضافه شده است.

Cat-vaccinations

  • اولین دوز واکسیناسیون گربه ها(واکسن 3 گانه) در 8-6 هفتگی به صورت زیر جلدی تزریق می گردد. دومین و سومین دوز از سری اول این واکسن به فاصله هر 3 تا 4 هفته صورت می گیرد. این واکسن چند گانه گربه سپس به صورت سالیانه تکرار می شود.

نکته مهم اینکه در گربه های بالای 4 ماه دو دوز واکسن چند گانه به فاصله هر 4-3 هفته برای سری اول برنامه واکسیناسیون گربه ها کافی می باشد و نیازی به تجویز دوز سوم نمی باشد.

  • اولین دوز واکسن هاری برای گربه ها در سن 4-3 ماهگی در یک دوز صورت می گیرد. تکرار این واکسن سالیانه بوده و تا آخر عمر حیوان صورت می گیرد.

vaccinations

نویسنده: دکتر حسین زارع- متخصص بیماری های داخلی حیوانات کوچک از دانشگاه تهران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *