گربه نژاد اسکاتیش فولد

 

IMG_20160622_113008

گربه اسکاتیش فولد بلو

خصوصیات گربه نژاد اسکاتیش فولد

گربه نژاد اسکاتیش فولد به عنوان نژادی از یک گربه خانگی دارای یک جهش ژنی غالب در غضروف بوده که باعث ایجاد گوش های تا خورده به سمت جلو و پایین در نژاد گربه اسکاتیش فولد می گردد. این حالت  گوش ها به گربه نژاد اسکاتیش فولد ظاهر شبیه جغد را می دهد.

در اصل گربه نژاد اسکاتیش فولد مانند خرگوش های لوپ گربه آویخته گوش نامیده شده و در سال 1966 به عنوان یک نژاد شناخته شده است.

تاریخچه گربه نژاد اسکاتیش فولد

منشا گربه اسکاتیش فولد، گربه سفید متولد شده به نام سوزی می باشد که این گربه در یک مزرعه نزدیک کوپار آنقوس در پرتشایر اسکاتلند در سال 1961 پیدا شده است. گوش های سوزی یک تا خوردگی غیر عادی در قسمت وسط داشت که او را شبیه جغد کرده بود. موقعی که سوزی بچه دار شد، 2 تا از بچه های سوزی دارای گوش های تا خورده بوده که یکی از آنها توسط مزرعه داری بنام ویلیام روس خریداری شد. ویلیام روس این نژاد را در سال 1966 به ثبت رساند و با کمک یک نسل شناش به نام پات تورنر شروع به ایجاد نسل بچه گربه های اسکاتیش فولد کرد. در یک برنامه تولید مثل در 3 سال اول 76 بچه گربه به دنیا آمد که 42 تا از آنها دارای گوش تا خورده و 34 تا دارای گوش های صاف(بدون تا خوردگی) بود. نتیجه حاصل شده از این برنامه این بود که جهش ایجاد شده در گوش به دلیل یک ژن غالب می باشد.

اصل و نسب تمام گربه های اسکاتیش فولد به سوزی بر می گردد.

2656216629

مشخصات گربه نژاد اسکاتیش فولد

گوش های گربه نژاد اسکاتیش فولد

تمام گربه های نژاد اسکاتیش فولد با گوش های صاف و تانخورده متولد می شوند. گربه هایی که ژن گوش تاخورده را با خود حمل می کنند معمولا بعد از 21 روزگی این خصوصیت را نشان داده و گوش های آنها از حالت صاف به حالت تا خورده در می آید. بچه گربه های اسکاتیش فولد که گوش آنها به حالت تا خورده درنیاید، گربه های اسکاتیش فولد با گوش های صاف نامیده می شوند که در ایران تحت عنوان گربه های اسکاتیش آنفولد معروف هستند. گربه های اسکاتیش فولد اولیه معمولا یک تا خوردگی در گوش های خودشان دارند، اما پرورش دهنده ها توسط تولید مثل انتخابی این خصوصیت تا خوردگی را  به دو یا سه تاخوردگی افزایش داده اند و باعث خوابیدن کامل گوش بر روی سر این گربه ها شده اند. گوش های تا خورده توسط یک ژن غالب ناقص در غضروف گوش ایجاد می شود که باعث خم شدن گوش های اسکاتیش فولد به سمت جلو و پایین می گردد.

در کل، چشمهای گرد و درشت، سر و گونه گرد به گربه های اسکاتیش فولد ظاهر گرد می دهد.

بدن گربه های اسکاتیش فولد

گربه های اسکاتیش فولد جزء گربه هایی با اندازه متوسط هستند که نرها در بلوغ به 6-4 کیلوگرم و ماده ها 4-5/2 کیلوگرم می رسند. ساختار بدنی گربه های اسکاتیش فولد مخصوصا سر و صورت آنها گرد بوده و چشم های آنها گرد و درشت هست. بینی گربه های اسکاتیش فولدها کوتاه و دارای انحنا جزئی بوده و پاهای متوسط تا کوتاه دارند. بالای سر گنبدی بوده و گردن خیلی کوتاه است. به دلیل فاصله گسترده چشم ها اسکاتیش فولد ها شیرین بیان به نظر می رسند. دم گربه های اسکاتیش فولد بلند و باریک هست. این گربه ها تا 15 سال عمر می کنند.

پوشش خارجی گربه های اسکاتیش فولد

گربه های اسکاتیش فولد می توانند به صورت اسکاتیش فولد مو کوتاه و اسکاتیش فولد مو بلند باشند و تمامی رنگ های پوشش خارجی و یا ترکیبی از رنگ ها از جمله  اسکاتیش فولد سفید وجود دارد.

20160430_222823

شخصیت گربه های نژاد اسکاتیش فولد

گربه های نژاد اسکاتیش فولد بسیار باهوش و خونگرم بوده و با حیوانات خانگی دیگر به راحتی کنار می آیند. این گربه ها طبیعت بسیار مهربانی داشته تمایل دارند که در ارتباط نزدیک با انسان باشند. این گربه ها تمایل دارند که در بیرون از خانه هم بوده و از بازی و فعالیت های خارج از خانه هم لذت ببرند. این گربه ها تنهایی را دوست ندارند و ممکن است تنهایی باعث ایجاد افسردگی در آنها گردد. این گربه ها از کنار انسان بودن لذت می برند و دوست دارند که در تمام فعالیت هایی که صاحبش انجام می دهد شرکت کنند. این گربه ها تمایل دارند هر کاری را که باعث جلب توجه صاحبش گردد انجام دهند.

این گربه ها دوست ندارند که در طول روز تنها در خانه بمانند مگر اینکه کسی از اعضای خانواده در خانه باشد و یا اینکه یک گربه دیگر به عنوان همدم در کنار خودش باشد.

مراقبت و نگهداری از گربه های نژاد اسکاتیش فولد

اسکاتیش فولدهای موکوتاه هفته ای یکبار نیاز به برس کشیدن دارند. این برس کشیدن باعث برداشته شدن موهای مرده از پوشش خارجی گربه اسکاتیش فولد شده و همچنین باعث پخش شدن چربی در سطح پوست می گردد. اسکاتیش فولدهای مو بلند برای جلوگیری از نمدی شدن و گره بستن موها نیاز به چندین بار برس کشیدن در طول هفته را دارند. برای پیشگیری از بیماری های پریودونتال(بیماری های لثه) در گربه اسکاتیش فولد دندانها باید مسواک زده شوند. مسواک زدن روزانه دندانها بهترین شرایط برای رعایت بهداشت دهان و دندان در گربه اسکاتیش فولد بوده ولی مسواک زدن هفته ای بهتر از عدم مسواک زدن می باشد. توصیه می شود چند هفته یک بار ناخن های گربه اسکاتیش فولد کوتاه گردد. ترشحاتی که در گوشه داخلی چشم های گربه اسکاتیش فولد جمع می گردد باید مرتب توسط یک گاز یا دستمال نرم و مرطوب تمییز گردد. در صورتی که گوش ها در گربه اسکاتیش فولد کاملا تاخورده باشد، هفته ای یک بار باید چک شود و در صورت کثیف بودن با گوش پاک کن آغشته به الکل سفید تمییز گردد.

گربه های اسکاتیش فولد به دلیل احتمال در معرض قرار گرفتن با بیماری های عفونی ناشی از گربه های بیرون، توصیه می شود که در خانه نگهداری شوند و اجازه بیرون رفتن و ارتباط با گربه های بیرون به گربه اسکاتیش فولد داده نشود. همچنین گربه های اسکاتیش فولد ممکن است که به دلیل زیبا بودن مورد سرقت قرار گیرند.

نوشته شده توسط دکتر حسین زارع-متخصص بیماری های داخلی حیوانات کوچک/بورد تخصصی از دانشگاه تهران

Comments are closed